4.3.2025

Koko kansan olohuone avattu Poleenissa – avoin kohtaamispaikka keskellä kirjastoa

Pieksämäellä on aloitettu uusi yhteisöllinen toiminta, Koko kansan olohuone, joka tarjoaa kaikille avoimen ja lämpimän kohtaamispaikan joka keskiviikko 5.3.2025 alkaen klo 12–15 Poleenin kirjaston alakerrassa. 

Olohuoneeseen ovat tervetulleita niin uudet kuin vanhat pieksämäkeläiset. Tavoitteena on luoda viihtyisä paikka yhdessäololle, ehkäistä yksinäisyyttä ja tarjota mahdollisuus tutustua uusiin ihmisiin. Olohuoneessa voi viettää aikaa vapaasti jutellen toisten kanssa tehden omia käsitöitä tai osallistua joka viikko vaihtuvaan pieneen toiminnalliseen hetkeen, kuten peleihin, musiikkihetkiin ja askarteluun. Välillä mukana on myös paikallisten toimijoiden vierailuja. Toiminnalliset hetket sijoittuvat yhdessäolon alkuun klo 12.15. 

”Haluamme tarjota matalan kynnyksen paikan, jossa voi kohdata ihmisiä, jutella rennosti ja osallistua yhteiseen tekemiseen. Olohuoneeseen voi piipahtaa myös kirjastoreissun lomassa, vaikka vain hetkeksi,” kertoo järjestäjätiimi. 

 

KEVÄÄN 2025 OHJELMA

5.3. Poleenin taidenäyttelyyn tutustuminen 

12.3. YTYÄ Yhdistyksiin –hanke-esittely ja bingo

19.3. Kirjastokierros

26.3. Kotiseutuarkiston ja –näyttelyn esittely

2.4. Nukkekodin esittely

9.4. Pääsiäisaskartelu “Virpomisvitsa”

16.4. Bingo ja muita pelejä

23.4. Tahiniemen Martat

30.4. Vappuaskartelu “vappukukka”

7.5. Liikuntaa

14.5. Yhteisöpuutarhan esittely

21.5. Kesätapahtumien esittelyä

 

Koko kansan olohuoneen järjestävät: 

  • Pieksämäen kirjasto ja kulttuuritoimi 
  • Pieksämäen seutuopisto 
  • Kotoutumispalvelut 
  • Vaihtuvat yhteistyöjärjestöt ja –kumppanit 

 

Tervetuloa mukaan!